AKADEMIE NAVRHOVÁNÍ je video verzí DAM.akademie, kterou jsme připravily společně s TV Architect. Na rozdíl od dalších forem našich kurzů nikam nemusíte chodit, stačí si na stránkách TV Architect kurz objednat, a pak už si jej můžete vychutnat kdekoliv a kolikrát chcete.... :)
víceTak, jako v ostatních verzích naší akademie, i v tomto kurzu se s Vámi podělíme formou online přednášek o zkušenosti s principy navrhování, se zásadami, které se dědí z generace architektů na generaci dalších architektů a s vítěznými fintami, za kterými je hodně pokusů a omylů, kterým se vy můžete vyhnout.
Kurz je rozdělen do jedenácti online lekcí. A tady jsou jejich témata a stručný popis:
Už jste si také mnohokrát v duchu řekli jak je možné, že tomu nábytku v časopisech to tak nějak víc sluší?! Měli jste stejné možnosti, a přesto interiér Vašeho domu není tak sexy jako vzor, který jste chtěli následovat?
víceMožná je to tím, že se neřídíte základními kompozičními principy a možná je ani neznáte. Profesionálové, kterým se snažíte přiblížit, je znají, celý život je studují a v návrzích, které obdivujete, je používají. V tomto dílu si některé z nich probereme a nejen v návaznosti na ně vysvětlíme to nejzákladnější, čeho je dobré se držet při tvorbě prostoru. Když chcete studovat literaturu, nejprve se musíte naučit číst. Když chcete správně navrhovat prostor, musíte si probírané základy osvojit.
Více na TV Architect
Už jste se někdy zamysleli nad tím, v čem je podstatný rozdíl mezi bydlením našich babiček a byty nebo domy, ve kterých bydlíme my?
víceMožná skončíte u toho, že neměly myčku, ale náš pohled, který rozkrýváme v této lekci, je podstatně hlubší. Zásady současné správně fungující dispozice probereme na několika typech bytů. Povíme si, jaké místnosti na sebe navazují a jaké zóny v bytové dispozici máme. Určíme, co je důležité, aby se objevilo v jaké kategorii bytu či domu. A zaměříme se na celkové velikosti jednotlivých dispozic. To proto, abyste se v novém bytě či domě netísnili, nebo naopak nepotřebovali celou armádu služebnictva. Správná funkce soudobého bytu se odvíjí od dobře vyřešené dispozice, nikoliv od výběru typu myčky.
Více na TV Architect
V této lekci se zaměříme na dvě nejdůležitější místnosti společenské zóny.
vícePodíváme se, jakou mají ideální polohu vůči vstupu a ideální orientaci vůči světovým stranám. Možná vám lekce pomůže rozkrýt záhadu, proč se do vaší kuchyně lidově řečeno „nevlezete“ a jak je možné, že i nejmenší kuchyňská linka je dlouhá jak „týden před výplatou“. Možná budete překvapeni, že obývací pokoj může v sobě integrovat i funkce, které jste dosud přisuzovali jiným místnostem. A třeba se už nebudete bát otevřené dispozice s obytným prostorem u vchodu, zatímco doposud byste preferovali rádoby romantickou cestu dlouhou chodbou okolo ložnic. I zde platí několik zásad, které se vyplácí dodržet...
Více na TV Architect
Ložnice už dávno není jen studená místnost na okraji dispozice, ve které se znehybníme pod ledovými duchnami.
vícePrivátní zóna je promyšlený soubor místností, které nám čas pro odpočinek nezužují jen na spánek, ale poskytují nám vše, co je důležité před i po něm. A vše v dostatečné intimitě. Proto se v této lekci krom zmiňované ložnice zaměříme i na hygienické místnosti a šatny. Probereme si nejen vzájemné postavení těchto místností vůči sobě, ale také jejich optimální rozměry a jejich optimální počet v závislosti na velikosti a kategorii dispozice. V neposlední řadě se zmíníme o technických či prostorových finesách, které se nevyplácí opomíjet...
Více na TV Architect
Ten, kdo se zaměřuje pouze na hlavní místnosti v bytě a podřizuje jim v dispozici vše, může být nemile překvapen, že bez vedlejších, nebo špatně navržených vedlejších místností právě hlavní místnosti velmi trpí.
víceStává se tak, že velkoryse navržený obývák, který bere místo pro sklad, se nakonec samotným skladem stává. Proto si v tomto díle osvojíme zásady pro návrh komunikací, vstupních prostor či komor, nebo se podíváme na to, kolik je takových místností ideálně potřeba v jaké kategorii bytů či domu. A pokud sníte o nestandardních, či nadstandardních místnostech a funkčních celcích, nejprve se zdravě zamyslíme nad jejich vysokými nároky.
Více na TV Architect
Třikrát měř a jednou řež. Tahle pravda by se dala modifikovat na „třikrát měř, a pak to teprve navrhni“.
víceAle ještě před tím měřením bude dobré správné rozměry nastudovat a osvojit si je. A aby Vám to šlo rychle, tenhle díl všechny důležité rozměry, jejich podstatu a jejich využití shrnuje a vysvětluje. Postupně si projdeme základní rozměry vztažené k ergonomii našeho těla. Podíváme se na to, jak se tyto rozměry propisují do návrhu nábytků a jak se na ně v další posloupnosti váží rozměry místností. A když to všechno nasčítáme, celou kapitolu uzavřeme optimálními rozměry bytových dispozic. A Vy už budete vědět, jak vysoká je židle a proč nabízená tři plus jednička by měla mít cca 80 m2.
Více na TV Architect
Proč říkáme svítidlu, že je to světlo?
víceZdánlivě malicherná záležitost dokazuje, jak moc si světla nevážíme a jak velkou pozornost přenášíme na výběr svítidla místo toho, abychom se ptali, co a jak bude osvětlovat. Je obrovská škoda, že za tu dobu, co umíme udělat na lusknutí prstu jakékoliv světlo, jsme na jeho působivé a přirozené vlastnosti skoro úplně zapomněli. A proto si je zkusíme znovu připomenout. Podíváme se na to, co všechno světlo dovede a kdy je opodstatněné se přeci jen více soustředit na jeho zdroj. A abychom neopominuli pro nás ten nejdůležitější zdroj světla, naše Slunce, v krátkosti se zastavíme u veličin, které jsou pro něj důležité. V neposlední řadě uslyšíte i pohádku o domečcích, z nichž každý mířil jiným směrem. Jste zvědaví, jak dopadly?
Více na TV Architect
Máte pocit, že jakákoliv Vaše moderní barevná kombinace stárne dřív, než si jí stačíte užít?
víceMožná to budete moci pustit z hlavy, když budete dodržovat jednoduchá a trvalá pravidla, která si v této lekci ozřejmíme. Povíme si, jaké přednosti přináší užití takzvaných přirozených barev, s čím musíme počítat při barevných experimentech a jaké výhody můžeme spatřit v barevně neutrálním základu. Možná se nám podaří uvařit bájný elixír života pro Vaše návrhy a dostane se i na radu, která má cenu zlata. A abychom nezapomněli - muži, nebojte se! V této lekci nejsou uvedeny žádné názvy barev, které byste neznali. ;)
Více na TV Architect
Na výběru správného materiálu někdy doslova závisí život.
víceA i když se většinou při návrzích do takové situace nedostanete, neznamená to, že byste neměli vybírat pečlivě. Váš výběr by měl vycházet z podstatných povah a vlastností materiálů a nezohledňovat pouze ekonomické, nebo naopak estetické vlastnosti. I v relativně „mírumilovných“ prostředích mohou na materiály útočit vlivy, které je brzy znehodnotí, nebo vytvoří povrch, který „znehodnotí“ Vás. Znát vrozené parametry (základní vlastnosti konkrétního materiálu) a umět je využít, je podstatou správného výběru a posléze i dobré funkce, estetiky a životnosti. Proto si jich všimneme u dřeva, kovů, kamene, plastů, skla a betonu. Probereme i podstatu spojů a návazností. Sázet na planá očekávání se nikdy nevyplácí...
Více na TV Architect
Nejen estetika povrchu dlaždice je důležitá, aby se Vám obklad nebo dlažba ve výsledku líbily.
víceKlíčem k bezvadnému dojmu jsou i spáry, nebo ukončení. Co je důležité proto, aby rozměr spáry byl takový, jaký si jej vysníme, a která pozice spár je ta pravá? To vše závisí na mnoha předpokladech, o kterých se v tomto dílu zmíníme. Za účelem zkoumání základních vlastností pokládky si obklady rozdělíme do tří rozměrových standardů. A možná budete překvapeni, jak odlišné předpoklady jednotlivé standardy mají. Co u jedné skupiny je lehce proveditelné, to pro druhou znamená neřešitelný problém. Na závěr lekce nechybí ani úvaha o lištách...
Více na TV Architect
Ne náhodou je lekce o nábytku na posledním místě v řadě našeho kurzu.
víceZásady navrhování nábytku do sebe slučují vlastně všechno, co jsme v předchozích dílech probírali. Aby nábytek dobře sloužil a jeho estetické vlastnosti se rozvinuly naplno, je dobré při jeho výběru a umístění nezapomínat na obecné kompoziční principy, které jsou probírané v první lekci, nebo jeho barvy vybírat v duchu pravidel probíraných v lekci číslo 8. Nábytek, více jak jiné části bytu či domu, vnímáme z bezprostřední vzdálenosti. Proto jsou u něj důležité nejen materiálové vlastnosti, ale třeba i spoje, resp. jejich poloha v závislosti na úhlu nečastějšího pohledu. A protože mnohý nábytek používáme přímo svým tělem, rozvineme zde téma z lekce č. 6 a budeme se věnovat jeho rozměrům.
Více na TV Architect
Konečně si můžu doplnit vzdělání od těch nejlepších a ještě k tomu online! Již dávno jsem se chtěla na Váš kurz přihlásit, ale bohužel mi to časově nevycházelo s prací. Chtěla jsem poděkovat, že jste to takto skvěle zrealizovali :) Už jsem přihlášená a jdu na to :)
Monika S.Moc hezky udělaná videa, časově i obsahem vynikající. Pro laika Vaše videa úplně stačí. Pro mne to bylo naprosto srozumitelné. Věcné, žádné zdlouhavé povídání, u kterého většina lidí usne. Mějte i nadále takto úžasné nápady!
Marcela V.